O projektowaniu wnętrz, architekturze i nie tylko

  • "Estetycznie i z pomysłem"
  • "Zjawiskowy widok"

Jak zaoszczędzić dzięki badaniom termowizyjnym?

Przed kupnem nowego domu lub mieszkania warto zainwestować w badania termowizyjne. Przy ich pomocy uzyskasz dokładny obraz tego, w których miejscach ciepło może wydobywać się z budynku. Nie tylko zaoszczędzisz, ale zadbasz też o lepszą izolację.

Gdy ciepło „ucieka” z domu

Z chwilą wyboru domu kierujemy się raczej jego lokalizacją, układem i liczbą pomieszczeń lub poziomów, wielkością, a także względami estetycznymi. Nieco rzadziej zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób został ocieplony. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej – jeśli koszty związane z ogrzewaniem z czasem okażą się dość wysokie, może to oznaczać, że ciepło wydobywa się z pomieszczeń z powodu wad konstrukcyjnych. Jak temu zapobiec?

Badania termowizyjne, czyli co?

Specjaliści zalecają wykonanie specjalistycznych badań termowizyjnych. Polegają one na skontrolowaniu szczelności ścian oraz dachu przy użyciu urządzenia wykorzystującego technikę podczerwieni. W ten sposób można dokładnie sprawdzić, w których miejscach budynku pojawiły się wady konstrukcyjne.

Wyniki zależą od tego, w którym miejscu wykonuje się pomiary. Jeśli wewnątrz budynku, miejsce ulatniania ciepła będzie zaznaczone na niebiesko lub granatowo. Z kolei na zewnątrz przybierze czerwoną lub pomarańczową barwę. Z mapy powstałej podczas badania łatwo wysnuć wnioski oraz sprawdzić, które części budynku wymagają dodatkowej izolacji.

Kiedy wykonać badanie?

Tego typu testy należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Urządzenie wskaże najdokładniejsze wyniki w pogodny poranek lub bezwietrzny wieczór. Temperatura na zewnątrz powinna wynosić od 15 do 20 stopni Celsjusza. Idealną porą na wykonanie analizy będzie zatem jesień lub wczesna wiosna.

Oszczędź na ogrzewaniu

Co zyskamy dzięki wykonaniu badań termowizyjnych? Poznanie wad konstrukcyjnych budynku pozwoli na oszczędność oraz ogrzewanie pomieszczeń w bardziej ergonomiczny sposób. Po wykonaniu analizy konieczne będzie dodatkowa termoizolacja budynku, z uwzględnieniem tych miejsc, z których ciepło wydobywa się na zewnątrz.