O projektowaniu wnętrz, architekturze i nie tylko

  • "Estetycznie i z pomysłem"
  • "Zjawiskowy widok"

Najwyższe wieżowce świata

Coraz częściej obiekty budowlane już nie tylko mają pełnić funkcje użytkowe, ale i zachwycać swoim wyglądem, a także… wysokością. Wiele państw marzy o posiadaniu najwyższego budynku na całym świecie, co zdecydowanie zwiększyłoby walory turystyczne.

Póki co wygrywają Zjednoczone Emiraty Arabskie

Od wielu lat najwyższym wieżowcem może się pochwalić Dubaj, posiadając mierzący 829 metrów Burdż Chalifa. Swoje biura w nim posiadają największe korporacje z całego świata, starając się utrzymać pożądany poziom prestiżu. Jednak jest to przede wszystkim centrum różnych hoteli, a także luksusowych rezydencji mieszkalnych. Budynek zdobył liczne nagrody za wykonanie architektoniczne, a także pobił liczne rekordy świata, przede wszystkim dotyczące wysokości.

Walka o dotarcie do czołówki

Wiele państw starało się chociaż dotrzeć do czołówki najwyższych budynków, nadrabiając brak metrów niezbędnych do pobicia Burdż Chalifa, wykorzystując futurystyczny wygląd. Przede wszystkim najwyższe budynki posiadają Chiny, które zamiast jednego, bardzo wysokiego budynku, postawiło na ich wielość. Zazwyczaj posiadają one od 600 do 700 metrów i zachwycają oryginalnym designem.

Istnieje też wiele państw, które w przyszłości zamierzają pokonać Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ich głównym konkurentem jest przede wszystkim Arabia Saudyjska, która już rozpoczęła budowę „Kingdom Tower”, który ma mierzyć po ukończeniu ponad 1000 metrów. Będzie to o ponad sto metrów więcej, niż wynosi aktualnie rekord. Według planów, budynek ma być gotowy już w 2018 roku, a koszt jego budowy ma łącznie wynosić ponad miliard dolarów. Kolejne miejsca zajmują przede wszystkim Chiny, budując pięć, nowych wieżowców,. Z których każdy ma sięgać ponad 600 metrów. Do walki dołączyła się również Malezja, rozpoczynając budowę futurystycznego „KL118 Tower”, który ma mierzyć 610 metrów.

Ale po co?

Wiele osób zarzuca architektom oraz przyszłym właścicielom budynków, że jest to tylko i wyłącznie efekt pychy i prób pokazania światu, że mają oni więcej pieniędzy, niż inni. Druga strona broni się, że ich budynki pozwalają na zgromadzenie różnego rodzaju luksusowych usług w jednym miejscu. Prawdopodobnie najwyższe wieżowce świata są efektem obu czynników.