O projektowaniu wnętrz, architekturze i nie tylko

  • "Estetycznie i z pomysłem"
  • "Zjawiskowy widok"

Pritzker dla Chilijczyka

Każda branża posiada swoje najbardziej prestiżowe nagrody, o które starają się wszystkie państwa na świecie. Dla aktorów są Oscary, dla wokalistów Grammy, a dla architektów… Nagroda Pritzkera.

Tylko jedna każdego roku

Nie ma tutaj drugich, czy trzecich miejsc. Nagroda jest jedna i tylko jeden architekt z całego świata każdego roku może pochwalić się otrzymaniem tego wyróżnienia. Jest ona na tyle prestiżowa, że otrzymanie jej chociaż raz w ciągu kariery, jest gwarancją pozostania w branży już do samego końca. I zawsze znajdą się dziesiątki klientów z nowymi zleceniami.

Twórcą nagrody jest Jay A. Pritzker, który w 1979 roku wraz ze swoją żoną Cindy postanowił uhonorować najlepszych architektów z całego świata. Miała ona być przyznawana niezależnie od narodowości, rasy, ideologii, czy też wyznawanej wiary. Każdego roku od pięciu do dziewięciu ekspertów z dziedziny architektury, którzy są znani i poważani w tej branży, gromadzi się by wybrać architekta, którego działalność wyróżnia się na tle innych.

Nagroda Pritzkera to nie jakaś statuetka. Jest to 100 tysięcy dolarów, certyfikat oraz piękny, brązowy medalion. Oczywiście, otrzymanie nagrody wiąże się z nagłym wzrostem popularności oraz widoczności architekta w różnego rodzaju mediach.

Tym razem wygrały Chile

Alejandro Aravena to prawie sześćdziesięcioletni architekt z niewielkiej miejscowości Santiago w Chile. Jego firma Elemental od ponad dwudziestu lat zajmuje się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie budynków mieszkalnych. Jego specjalnością są przede wszystkim najbiedniejsze dzielnice, gdzie budynki muszą być trwałe, ale zarazem nie pochłaniać zbyt dużej ilości pieniędzy. Jego celem jest poprawienie warunków życia w każdej części jego kraju.

Była to zaskakująca decyzja, ponieważ zazwyczaj nagroda była przyznawana architektom, którzy stworzyli wyjątkowe budowle, które zaskakiwały połączeniem niesamowitego wyglądu z funkcjonalnością. Jednak, jak przedstawiło same jury, sytuacja mieszkaniowa na całym świecie jest coraz gorsza. Dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na ten problem każdym sposobem. Jak widać, Alejandro Aravena przyczynia się do zmieniania świata na lepsze, więc zasługuje na Pritzkera.