O projektowaniu wnętrz, architekturze i nie tylko

  • "Estetycznie i z pomysłem"
  • "Zjawiskowy widok"

Rozwiązania japońskie w architekturze

Wykorzystywanie elementów orientalnych w aranżacji wnętrz nadal nie jest częstym zjawiskiem, jednak nadal się je czasami spotyka. Jednak rozwiązania orientalne w architekturze jest już czymś nowym, spotykanym tylko w krajach azjatyckich. Ale dlaczego?

Mieszanie kultur

Aktualnie istnieje moda na oskarżanie ludzi o przywłaszczanie sobie oraz wykorzystywanie kultur innych krajów. Warkoczyki powinny zostać pozostawione tylko Afroamerykanom, kimona mogą nosić tylko japonki, a pióropusze nie mogą być po prostu stwierdzeniem modowym. Jednak nikt nigdy nie oskarżył architekta o wykorzystanie rozwiązań z innych kultur, by zaprojektować swój budynek. Dlaczego więc nie wykorzystać tej sytuacji póki jeszcze można i stworzyć dziesiątki obiektów wyglądem przypominających na przykład japońskie pagody?

Architektura Japonii

Wiele osób kojarzy japońską architekturę tylko i wyłącznie z pagodami, niezwykłymi łukami, a także świątyniami shinto. Jednak całościowa architektura Kraju Kwitnącej Wiśni to o wiele więcej. Chodzi przede wszystkim o nawiązanie do harmonii z naturą, tworząc budynki, które współgrają z otoczeniem, a nie nad nim dominują. Nawet w domostwach wykorzystywane są skromne, acz charakterystyczne rozwiązania, by osiągnąć wspomnianą harmonię.

Nie należy również zapominać o niesamowitych bramach, znanych jako Torii, które zachwycają swoją wysokością, a także trwałością. W Internecie można było się wielokrotnie spotkać ze zdjęciami po różnych katastrofach, takich jak tornado, czy tsunami, które wydarzyły się na terenie Japonii. Wszystkie budynki zostały kompletnie zniszczone, tylko brama Torii przetrwała. Są one tak naprawdę symbolem religijnym, który ma sugerować, że po przejściu przez bramę osoba znajduje się w świecie bogów, a nie świecie ludzkim. Najczęściej spotyka się je przy świątyniach shinto oraz niewielkich kapliczkach.

Architekci się obawiają

Niestety współczesne trendy są bezlitosne. Rozpoczęcie aktualnie projektu budowy obiektu na wzór japoński w innym państwie, może się wiązać z potępieniem społeczności lokalnej, rodzimej, a przede wszystkim wirtualnej.